Seminars

1. Current seminars

2. Archive


1. Current seminars

to be announced


RECENT SEMINARS:

4 April 2018 (Wed) 16:30-18:00 "Nonnegative hermitian holomorphic vector bundles and Chern numbers", Ping Li (Tongji University, Shanghai), Room 51-17-08

23 October 2017 (Mon) 17:00- "On some theorems on spherical geometry from Menelaus' Spherics", Athanase Papadopoulos ((IRMA, Univ. Strasbourg/CNRS), Room South 1-303 (at Gakushuin), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

3 July 2017 (Mon) 16:00- "Marked singularities, their moduli spaces, period maps and Stokes structures", Claus Hertling (University of Mannheim), Room South 1-303 (at Gakushuin), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

15 June 2017 (Thu) 16:30-17:30 "二階の接触幾何学", Keizo Yamaguchi (Hokkaido University), Room 63-205. Tea-time: 16:00-16:30. WASEDA COLLOQIUM (in Japanese)

29 May 2017 (Mon) 16:00- "Special Lagrange部分多様体の特異点", Yohsuke Imagi (Kavli IPMU), Room South 1-303 (at Gakushuin), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

24 April 2017 (Mon) 16:30- "Stability and Uniqueness of Minimal Surface Systems", Mao-Pei Tsui (National Taiwan University), Room 51-18-06 (at Waseda), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

21 March 2017 (Tue) Room 51-18-12: (1) 15:00-16:00 "Non-naturally reductive Einstein metrics on compact simple Lie groups", Marina Statha (University of Patras) (2)16:30-17:30 "Homogeneous Einstein manifolds. An Overview and Recent Results", Andreas Arvanitoyeorgos (University of Patras)

16 January 2017 (Mon) 16:00- "The Binet-Legendre metric in Finsler geometry and some applications", Marc Troyanov (EPFL), Room South 1-303 (at Gakushuin), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

7 December 2016 (Wed) 16:30-18:00 "Mean Curvature Flow of Contractions between Euclidean Spaces", Felix Lubbe (Goettingen), Room 51-17-06

28 November 2016 (Mon) 16:00- "Harmonic maps, bubbling, and application to the non-smooth uniformization problem", Chikako Mese (Johns Hopkins), Room South 1-303 (at Gakushuin), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

31 October 2016 (Mon) 16:00- "Tyurin予想とSYZミラー対称性", 金沢 篤 (京都大学), Room 51-18-12 (at Waseda), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

3 October 2016 (Mon) 16:00- "多様体の退化と変形理論", Takeo Nishino (Rikkyo University), Room South 1-303 (at Gakushuin), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

30 June 2016 (Thu) 16:30-17:30 "リーマン面のモジュライ空間と結晶群", Yukio Matsumoto (Gakushuin University), Room 63-420. Tea-time: 16:00-16:30. WASEDA COLLOQIUM

21 June 2016 (Tue) 13:00-14:30 "SL_K(V) conjugacy classes in vector spaces over perfect fields" Ralf Kurbel (Mannheim), Room 17-08

17 June 2016 (Fri) 16:00- "Einstein方程式およびEinstein-Maxwell方程式の幾何学", 山田澄生 (学習院大学), Room 51-18-06 (at Waseda), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

19 May 2016 (Thu) 16:00- "The Floer fundamental group and fixed points of Hamiltonian flows", Jean Francois Barraud (Toulouse), Room 51-17-08

13 May 2016 (Fri) 16:00- "アレクサンドロフ空間の良い被覆とその応用", Ayato Mituishi (Gakushuin University), Room TBA (at Gakushuin), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

15 April 2016 (Fri) 16:00- "Almost complex structures on quaternionic Kahler manifolds and symmetric spaces", Uwe Semmelmann (Stuttgart), Room 51-18-12 (at Waseda), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

8 April 2016 (Fri) 16:00- "Chern-Simons theory in infinite dimensions and diffeomorphism groups", Steve Rosenberg (Boston University), Room 51-17-08

18 January 2016 (Mon) 16:00- "Cohomogeneity one coassociative submanifolds", Kotaro Kawai (University of Tokyo), Room 51-18-12 (at Waseda), GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

14 January 2016 (Thu) 16:30-17:30 "Toroidal quantum groups and the Bethe Ansatz", Michio Jimbo (Rikkyo University), Room 56-101. Tea-time: 16:00-16:30. WASEDA COLLOQIUM (in Japanese)

7 December 2015 (Mon) 16:00- "Extremal eigenvalue problems and minimal surfaces", Richard Schoen (UC Irvine, Stanford University), Gakushuin University, Building 1 South, Room 103 GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR GWGS web page

26 October 2015 (Mon) 16:00- "Hamiltonian non-displaceability of the Gauss image of isoparametric hypersurfaces", Reiko Miyaoka (Tohoku University), Meeting Room 1 of Building 55N (near Tully's Coffee) GAKUSHUIN-WASEDA GEOMETRY SEMINAR INAUGURAL MEETING GWGS web page

8 October 2015 (Thu) 16:30-17:30 "Floer theory for Lagrangian submanifolds", Kaoru Ono (Kyoto University), Room 63-2-05. Tea-time: 16:00-16:30. WASEDA COLLOQIUM

24 July 2015 (Fri) 16:30-17:30 "Convexity for certain moduli spaces of flat connections", Nan-Kuo Ho (National Tsing-Hua University), Room 51-17-06. Tea-time: 16:00-16:30.

12 June 2015 (Fri) 16:30-17:30 "Gromov--Witten theory and variation of Hodge structure under conifold transitions for Calabi-Yau threefolds", Yuan-Pin Lee (University of Utah), Room 51-17-06. Tea time: 16:00-16:30.

29 May 2015 (Fri) 16:30-17:30 "Fractional twists and invariant contact structures", River Chiang (National Cheng-Kung University), Room 51-17-06. Tea time: 16:00-16:30.

17 April 2015 (Fri) 16:30-17:30 "Progress on homogeneous Einstein manifolds", Andreas Arvanitoyeorgos (University of Patras, Greece), Room 51-18-02

19 January 2015 (Mon) 14:45-15:45 "Long-time asymptotics of shallow water wave equations, Part 1", Chueh-Hsin Chang (National Taiwan University), 16:00-16:45 "The eigenring of a cyclic D-Module, and the n-KdV hierarchy, Part 1" Stefan Horocholyn (Tokyo Metropolitan University), Room 51-17-06

21 January 2015 (Wed) 14:45-15:45 "Long-time asymptotics of shallow water wave equations, Part 2", Chueh-Hsin Chang (National Taiwan University), 16:00-16:45 "The eigenring of a cyclic D-Module, and the n-KdV hierarchy, Part 2" Stefan Horocholyn (Tokyo Metropolitan University), Room 51-17-04

26 September 2014 (Fri) 16:30-17:30 "Combinatorics of symplectic toric Deligne--Mumford stacks", Hironori Sakai (Muenster, Germany) Room 51-17-10A

2 September 2013 (Mon) 15:30-17:30 "Painlev'e III, its isomonodromic connection as integrable twistor structure, and the geometry of the moving poles", Claus Hertling (Mannheim University) Room 51-17-08

26 February 2013 (Tue) 16:00- "Hilbert modular functions via K3 surfaces II (Periods and the Hilbert modular functions for 5^{1/2})" Atsuhira Nagano (Waseda) Room 51-18-02

1 February 2013 (Fri) 16:00- "Hilbert modular functions via K3 surfaces I (Period integrals on elliptic K3 surfaces with two parameters)" Atsuhira Nagano (Waseda)

23 November 2012 (Fri) 16:00- "Introduction to elliptic genera and modular forms 5" Ping Li (Tongji University, China; JSPS Fellow at Waseda)

9 November 2012 (Fri) 16:00- "Introduction to elliptic genera and modular forms 4" Ping Li (Tongji University, China; JSPS Fellow at Waseda)

12 October 2012 (Fri) 16:00- "Introduction to elliptic genera and modular forms 3" Ping Li (Tongji University, China; JSPS Fellow at Waseda)

12 and 13 September 2012 (Wed, Thu) "Introduction to elliptic genera and modular forms 1,2" Ping Li (Tongji University, China; JSPS Fellow at Waseda)


2. Archive

Tokyo Metropolitan University Geometry Seminar 2005-2012

2012

Speaker: Elizabeth Its (Indiana University - Purdue University Indianapolis)
Title: A Riemann-Hilbert approach to the boundary problems for linear PDEs - The elastodynamic equation in the quarter-plane: a case study
Date & Time: Friday, July 6th, 15:00
Place: Room 8-618

Speaker: Alexander Its (Indiana University - Purdue University Indianapolis)
Title: Special Functions and Integrable Systems
Date & Time: Friday, July 6th, 16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Futoshi Takahashi (Osaka City University)
Title: Multi-bubble solutions and the geometry of the domain: some simple cases
Date & Time: Friday, July 13th, 16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Shigeru Sakaguchi (Tohoku University)
Title: Stationary isothermic surfaces in Euclidean 3-space
Date & Time: Friday, July 27th, 16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Hiroaki Ishida (OCAMI, Osaka City University)
Title: Complex manifolds with ``maximal" torus actions
Date: Time: Friday, June 22nd, 16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Aya Ishizeki (Saitama University)
Title: The absolute integrability of variational formulae for Mobius energy
Date: Time: Friday, June 15th, 16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Hirokazu Maruhashi (Kyoto University)
Title: Parameter rigidity of actions of nilpotent Lie groups
Date & Time: Friday, May 18th, 16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Fumitoshi Sato (Kagawa National College of Technology)
Title: Are new topological recursion relations really new?
Date: Time: Tuesday, May 15th, 15:00-16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Kota Hattori (Tokyo Institute of Technology)
Title: On hyper-Kahler manifolds of type A_{infty}
Date & Time: Friday, April 20th, 16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Manuel Cruz Lopez (University of Guanajuato)
Title: A compact model for real time
Date & Time: Tuesday, Feb. 21th, 16:30-
Place: Room 8-618

Speaker: Ramiro Carrillo Catalan (University of Guanajuato)
Title: On the basic algebraic topology of the S_1 invariant
Date & Time: Friday, Feb. 21st, 15:00-
Place: Room 8-618

Speaker: Masahiko Kanai (University of Tokyo)
Title: On the Cross-ratio
Date & Time: Friday, Jan. 13th, 16:30 -
Place: Room 8-618

2011


Speaker: Claus Hertling (Mannheim University)
Title: mu-constant monodromy groups and marked singularities
Date & Time: Friday, Dec. 16th, 16:45-17:45
Place: Room 8-618

Speaker: Martin Guest (Tokyo Metropolitan University)
Title: The tt*-Toda equations
Date & Time: Friday, Dec. 16th, 15:30-16:30
Place: Room 8-618

Speaker: Remi Langevin (Universite de Bourgogne)
Title: Finding a cyclide that satisfies three contact conditions
Date & Time: Friday, Dec. 9th, 16:00 -
Place: Room 8-618

Speaker: Hisanori Ohashi (Nagoya University)
Title: Classification of involutions of Enriques surfaces
Date & Time: Friday, Dec. 9th, 14:30-15:30
Place: Room 8-618

Speaker: Tomoo Matsumura (KAIST)
Title: Moment complexes and the integral cohomology of toric orbifolds
Date & Time: Wednesday, Dec. 7th, 14:40 -
Place: Room 8-610

Speaker: Siu Cheong Lau (IPMU)
Title: Quantum corrections in SYZ mirror symmetry
Date & Time: Friday, Nov. 25th, 16:30 -
Place: Room 8-618

Speaker: Chang-Shou Lin (Taiwan National University)
Title: Classification and non-degeneracy of solutions of the SU(n+1) Toda system
Date & Time: Friday, Nov. 18th, 16:30 -
Place: Room 8-618

Speaker: Masao Jinzenji (Hokkaido University)
Title: Open Virtual Structure Constants and Mirror Computation of Open Gromov-Witten Invariants of Projective Hypersurfaces
Date & Time: Friday, Nov. 11th, 16:30 -
Place: Room 8-618

Speaker: Jose Seade (National Autonomous University of Mexico)
Title: "Introduction to the topology of complex singularities"
Date & Time: Friday, Oct. 21st, 14:00-15:30 and 16:30-17:30
Place: Room 8-618

Speaker: Hironao Kato (Osaka City University)
Title: "Invariant flat projective structures and prehomogeneous vector spaces"
Date & Time: Friday 29 July, 16:30
Place: 8-618

Speaker: Li Yu (Osaka City University/Nanjing University)
Title: "Crystallographic groups with cubic normal fundamental domain --- some generalization of real Bott manifolds"
Date & Time: Friday, July 8th, 16:30
Place: 8-618

Speaker: Hisashi Kasuya (University of Tokyo)
Title: "Minimal models of solvmanifolds with local systems"
Date & Time: Friday, July 1st, 16:30
Place: 8-618

Speaker: Atsufumi Honda (Tokyo Institute of Technology)
Title: "Extrinsically flat surfaces of Space Forms and the geometric structure on the space of oriented geodesics"
Date & Time: Friday, June 17th, 16:30
Place: 8-618

Speaker: Mayumi Nakayama (Tokyo Metropolitan University)
Title: "On the nil S^1-Bott tower of aspherical manifolds"
Date & Time: Friday, June 10th, 16:30
Place: 8-618

Speaker: Shigehiro Sakata (Tokyo Metropolitan University)
Title: "Extremal problems for the solid angle and the central projection"
Date & Time: Friday, May 27th, 16:30
Place: 8-618

Friday, Apr. 22nd, 2011 [16:30-18:00] Yukiko Fukugawa (Osaka City University) "The cohomology ring of GKM graph of a flag manifold"

Friday, Apr. 15th, 2011 [16:30-18:30] Mathieu Molitor (Keio University) "Information geometry and quantum mechanics" Abstract

2010

Friday 10 December
(1) 15:30: Sorin Sabau (Tokai University, Sapporo), "Remarks on the Generalized Finsler structures on 3-manifolds"
(2) 17:00: River Chiang (National Cheng Kung University, Tainan), "Convexity package for moment maps on contact manifolds"

Friday 26 November, Part 1: 16:00-17:00, Part 2: 17:15-18:15: Todor Milanov (IPMU), "Simple singularities and representations of affine Lie algebras"

Friday 19 November, 17:00: Louis Boutet de Monvel (Universite Pierre et Marie Curie, Jussieu), "Asymptotics for Toeplitz operators"

Friday 29 October, 15:00 (Lecture 1)and 17:00 (Lecture 2): David Blazquez-Sanz (Niigata University & Universidad Sergio Arboleda). Short course on "Differential Galois Theory and Complete Integrability". See "Conferences" for more details.

Friday 8 October, 17:00: Jun O'Hara (TMU), "Renormalization of potentials and its applications"

Friday 13 August, 17:00: Claus Hertling (Mannheim), "A generalization of Hodge structures and oscillating integrals"

Friday 23 July, 17:00: David Blazquez-Sanz (Niigata), "A survey on applications of differential Galois theory to dynamical systems"

Wednesday 14 July, 13:00: Claus Hertling (Mannheim), "Catastrophe theory"

Friday 28 May, 17:00: Sanae Kurosu (Tokyo Univ. of Science), "A construction of a tt*-bundle from a harmonic map to S^N"

Friday 16 April, 17:00: Hiroyuki Tasaki (Tsukuba), "The intersection of two real forms in Hermitian symmetric spaces of compact type"

Wednesday 17 February, 14:40: Chris Budd (University of Bath), "Symplectic methods in numerical analysis" (joint with Mathematical Analysis Seminar; followed by Workshop and Symposium on "Mathematics in the Real World", 18-19 February) (see conference listings)

2009

Friday 25 December, 17:00: Andreas Arvanitoyeorgos (University of Patras), "Invariant Einstein metrics on compact Lie groups and generalized flag manifolds"

Friday 4December:
15:30-16:30: Naoki Kato (Tokyo University), "Transversely affine foliations of torus bundles over the circle"
17:00-18:00 Remi Langevin (Dijon), "Foliations of S^3 by canal surfaces"

Friday 27 November, 17:00: Sergey Galkin (IPMU), "Mirror symmetry of del Pezzo surfaces" (preceded by informal seminar 14:30-16:00)

Friday 20 November, 17:00: Dusan Repovs (University of Ljubljana), "Topology of Busemann G-spaces"


Friday 13 November, 17:00: Yusuke Nishizawa (TMU), "Dynamical systems of diffeomorphisms exhibiting a homoclinic or heterodimensional tangency"

Friday 30 October, 17:00: Ralph Willox (Tokyo University), "Geometric crystals and local Darboux transformations"

Friday 23 October, 17:00: Sanae Kurosu (Tokyo University of Science), "A characterization of a pluriharmonic affine immersion of low codimension with respect to its index of relative nullity"

Friday 16 October, 17:00: Pei-Wen Kao (Keio), "T-duality and Generalized Geometry"

Friday 2 October, 17:00: Yoshihiro Ohnita (Osaka City University), "Hamiltonian stability of the Gauss images of homogeneous isoparametric hypersurfaces"


Tuesday 29 September, 14:00-16:00: Sorin Dragomir (Basilicata), TBA

Friday June 26, 16:15: Hui Ma (Tsinghua University/Osaka City University), "On Lagrangian submanifolds in complex hyperquadrics and related variational problems"


Friday June 12, 16:15: Hiroshi Irieh (Tokyo Denki University), "Global tightness of real forms in complex hyperquadrics and special functions" (joint work with Takashi Sakai)

Friday June 5, 16:15: Ayumu Inoue (Tokyo Institute of Technology), "Quandles and hyperbolic volume"

Friday May 29, 16:15: Oliver Baues (Karlsruhe), "Virtually abelian Kaehler and projective groups"

Friday April 24, 16:15: Florent Schaffhauser (Keio), "Stable bundles and anti-holomorphic involutions on compact Riemann surfaces"

Friday April 17, 16:15: Manabu Akaho (TMU), "Lagrangian mean curvature flow and symplectic area"

Friday January 23, 16:15: Makiko Tanaka (Tokyo University of Science) "Totally geodesic submanifolds in compact symmetric spaces"

Friday January 16, 13:00-14:00, Liviu Ornea (University of Bucharest/IPMU), "Recent results in locally conformally Kaehler geometry"; 14:30-15:30, Misha Verbitsky (ITEP/IPMU), "Topology of lck manifolds with potential"


2008

Friday December 5, 17:15: Jun-ichi Inoguchi (Utsunomiya) "Affine spheres via loop groups"

Friday November 28, 16:15: Jun Imai( (TMU) "The configuration space of equilateral and equiangular polygons"

Friday November 14, 16:15: Udo Jeromin (Bath/Kyushu) "Models in Moebius differential geometry"

Friday November 7, 16:15: Andreas Kollross (Augsburg) "Manifolds with large isotropy groups" ABSTRACT: It is a well known classical result that two-point homogeneous spaces, i.e. Riemannian manifolds where any ordered pair of equidistant points can be mapped to any other such pair by an isometry, are exactly the rank-one symmetric and Euclidean spaces. Two-point homogeneity is equivalent to the condition that the isotropy action at any point is of cohomogeneity one. Thus, Riemannian manifolds whose isotropy actions are of cohomogeneity one are well known and it is a natural generalization to ask which Riemannian manifolds have isotropy actions of cohomogeneity two. We present a classification of such Riemannian manifolds. (Joint work with Evangelia Samiou.)

Friday October 24, 16:15: Shinichi Oguni (Keio) "How to use pseudogroups in geometric group theory"

Friday October 10, 16:15: Michihiko Fujii (Kyoto) TBA

Friday October 3, 16:15: Martin Guest (TMU), "A differential geometric interpretation of the quantum cohomology of S^2"

Friday May 23 (following the workshop on mathematics and computers)
14:00-15:00 Robert Sinclair (OIST), "Doing Mathematical Research with Computational Tools: Closed Asymptotic Curves"
15:30-16:30: Daisuke Nakajo (Kyushu), "A representation formula for indefinite improper affine spheres"
16:45-17:45: David Brander (Kobe), "CMC surfaces in Minkowski 3-space via loop group methods"

Friday May 16, 16:00: Admi Nazra (TMU), "Seifert fibred structure and rigidity on real Bott towers"

Friday May 9, 16:00: Sorin Sabau (Tokai University), "Some remarks on the Gauss-Bonnet theorem in Riemannian and Finslerian geometries"

Monday April 21, 16:00: Motohico Mulase (University of California, Davis), "Hitchin's integrable systems and mirror symmetry"

Friday April 18, 16:00 : Alan Huckleberry (Ruhr University, Bochum), "Surface Symmetry"

Friday February 29, 16:00: Gleb Novitchkov (Keio/TMU), "Coupled dynamical r-matrices and WZNW model"

Friday February 22, 17:30: Rolando Jimenez (UNAM, Oaxaca), "Equivariant Fibrations between manifolds" (postponed to Feb 28)

Thursday February 7, 14:00: Claus Hertling (Mannheim), "Frobenius manifolds"

Friday January 25, 16:00: Tetsuya Taniguchi (Kitasato University), "The spectral curve of the Clifford torus"

Friday February 1, 16:00: Yoshihiro Sawano (TMU), "An introduction to function spaces suitable for analysis connected with differential geometry"


2007

Friday December 21:
(1) 16:00-17:00:Katsuhiro Moriya (University of Tsukuba),"Flat connections for Hamiltonian stationary Lagrangian tori in the complex Euclidean plane"
(2) 17:30-18:30: Alexander Cardona (Univ. Los Andes, Bogota),"Geometric Quantization of Dirac Structures and Gerbes".
(then Christmas Party)

Friday December 14:
(1) 16:00-17:00: Rolando Jimenez (UNAM, Oaxaca),"On fundamental algebras of unions of H-spaces"
(2) 17:30-18:30: Ernesto Lupercio (CINVESTAV, Mexico City), "Orbifolds and topological quantum field theories"

Friday December 7, 16:00: Daisuke Yamakawa (Kyoto), "Simpson's Riemann-Hilbert and multiplicative quiver variety"

Friday November 30 (1) 16:00-17:00: Jose-Luis Cisneros (UNAM, Cuernavaca),"A refinement of the Milnor Fibration Theorem" (2) 17:30-: Masahiro Futaki (Tokyo University), On the stabilization of the Fukaya-Seidel category

Thursday November 22, 14:00: Ayako Tanaka (Yokohama City University) , "Surfaces in the Euclidean unit n-sphere with prescribed Gauss map and mean curvature vector field"

Friday November 16, 16:00: Ken-ichi Sugiyama (Chiba University), "Similarities between 3-dimensional hyperbolic geometry and number theory"

Friday November 9, 16:00: Takafumi Akahori (Ehime University, "Global solutions of the nonlinear Schroedinger equation on closed manifolds"
October 29-31: JAVA AND VISUALIZATION TUTORIAL by Richard Palais (University of California) and Takashi Sakai (Osaka City University).

Friday October 19, 16:00: Jun Imai (TMU), "Indefinite Grassmannian manifolds and their applications"


Friday October 12, 16:00: Ernst Heintze (Augsburg), "Involutions of Kac-Moody algebras, hyperpolar actions and infinite
dimensional symmetric space"


Thursday September 27, 14:00: Sorin Dragomir (Basilicata), "Subelliptic harmonic morphisms"


Wednesday July 4 [please note special day/time] Megumi Harada (McMaster University):
16:30-17:30 "The topology of symplectic and hyperkahler quotients"
17:40-18:40 "The K-theory of symplectic quotients"

Friday June 29, 16:00: Takashi Sakai (Osaka City University), "Some geometric properties of the orbits of s-representations"

Wednesday June 27, 16:30: Hiro-o Tokunaga (TMU), "On local trigonal fibrations"

Friday June 22, 16:00: Masahiko Saito (Kobe), "The Painleve properties of algebraic
differential equations and minimal models"

Friday June 15, 16:00: Yoshinobu Kamishima (TMU), "Preliminary report -- Conformally flat Lorentz manifold and Fefferman Lorentz metric"

Friday June 1, 16:00: Ayako Tanaka (Yokohama City University), "Surfaces in the Euclidean unit n-sphere with prescribed Gauss map and mean curvature vector field" CANCELLED DUE TO MEASLES OUTBREAK AT TMU

Friday June 8, 16:00: Jun Imai (TMU), "Indefinite Grassmannian manifolds and their applications"CANCELLED DUE TO MEASLES OUTBREAK AT TMU

Friday May 25, 16:00: Florent Schaffhauser (Keio), "Decomposable representations of surface groups"

Friday May 18, 16:00: Jun-ichi Inoguchi (Utsunomiya University), "Integrable systems in Moebius geometry"

Friday April 27, 16:00: Alfonso Gracia-Saz (Keio), "The symbol of a function of an operator"

Friday April 20, 16:00: Teruhiko Soma (TMU), "Ends of open hyperbolic 3-manifolds"

Wednesday January 31, 16:30: Yasunari Nagai (KIAS), "On degeneration of irreducible symplectic manifolds and monodromy"

Friday January 26, 16:00: Nariya Kawazumi (Tokyo University), "A higher analogue of the classical period matrix for a Riemann surface"

Thursday January18, 16:30: Dusan Repovs (University of Ljubljana), "Constructing exotic continua using the Topologist sine curve"

Friday January 12, 16:00: Masaharu Ishikawa (Tokyo Inst. of Tech.), "Legendre graphs and quasipositive diagrams"

2006

Friday December 22, 16:00: Takashi Otofuji (Nihon University), "Geodesics of Hofer's metric on the space of Lagrangian submanifolds"

Friday December 15, 16:00: Ben MacReynolds (Caltech), "Length and eigenvalue equivalent manifolds"

Friday November 24, 16:00: Shinzo Bannai (TMU) "On embeddings of $S_4$ and $A_5$ into the Cremona group and versal Galois covers"

Friday November 10, 16:00: Andreas Arvanitoyeorgos (University of Patras, Greece) "Biharmonic hypersurfaces in pseudo-Euclidean spaces"

Friday November 3, 13:30-17:00: Sumio Yamada (Tohoku University) "Geometrical variational principle for a minimal subset with singularities"

Friday October 27, 16:00: Wayne Rossman (Kobe University) "Using monodromy to close constant mean curvature surfaces"

Friday October 20, 16:00: Yoshiyuki Yokota (Tokyo Metropolitan University) "On the limit of the colored Jones polynomial of knots"

Friday October 13, 16:00: Masatoshi Kokubu (Tokyo Denki University) "Differential geometry of linear Weingarten surfaces in H^3"

Friday October 6, 16:00: Martin Guest (Tokyo Metropolitan University) "Differential equations from the D-module point of view"

Wednesday October 4, 16:30: Qihong Xie (Tokyo Inst. Tech.), "Counterexamples for the Kawamata-Viehweg vanishing on ruled surfaces in positive characteristic"

Friday 21July, 16:00: S. Kiriki (Kyoto University of Education) , "Coexistence of invariant sets with and without SRB measures in the Henon famiy"

Friday 14 July, 16:00: Kokoro Tanaka (Tokyo University) , "A note on C1-moves"

Wednesday 12 July, 16:30: Shigeru Kuroda (Kyoto University) , "Construction of finitely generated algebras and Hilbert's 14th Problem"

Friday 7July, 16:00: Sugiyama (Kyoto University) , "Moduli spaces of polynomial maps "

Friday 23 June, 16:00: Kohei Honda (Kyoto University), "Positive Ricci curvature"

Friday 16 June, 16:00: Kazushi Ueda (Kyoto University), "Mirror Symmetry and Stability Conditions on A_n Singularities"

Wednesday 14 June, 16:30: Yukinobu Toda (Tokyo University) , "Stability conditions and Calabi-Yau fibrations"

Monday 12 June, 14:00-15:00 and 15:30-16:30; Tuesday 13 June, 14:00-15:00 and 15:30-16:30, "Floer theory and its applications". Introductory lecture series by Paul Biran (Tel-Aviv University). Abstract: The speaker will explain Floer theory for Lagrangian submanifolds and describevarious recent applications to symplectic topology as well as to algebraic geometry and singularity theory.

Wednesday 31 May, 16:30: Hokuto Uehara (TMU), "Stability conditions and $A_n$-singularities on surfaces"

Friday 26 May, 16:00: Augustin-Liviu Mare (University of Regina), "Connectivity of preimages for moment maps on loop groups"

Friday 19 May, 16:00: Kazunori Nakamoto (Yamanashi University), "Topology of the representation varieties with Borel mold for unstable cases"

Friday 12 May, 16:00: Yoko Takane (UNAM, Mexico City), "Equilibria of pairs of nonlinear maps associated with cones"

Friday 28 April, 16:00: Florent Schaffhauser (Keio), "Introduction to quasi-Hamiltonian geometry (after Alekseev, Malkin and Meinrenken)"

Friday 21 April, 16:00: Shinichirou Matsuo (Tokyo University), "Removable singularities for harmonic maps in higher dimensions"

Friday 14 April, 16:00: Jun Imai (TMU), "Morse Theory applied to configuration spaces"

Friday 17 February, 16:00: Brian Forbes (Hokkaido), "Quantum cohomology and J functions of non-nef toric varieties"

Monday 6 February, 16:00: Takao Yamaguchi (Tsukuba), "Flows on Riemannian manifolds"
3 February 2006 special seminars on geometry:
11:00-12:00 John Sullivan (TU Berlin), "Nondegeneracy of CMC triunduloids"
14:00-15:00 Christoph Bohle (TU Berlin), "Discrete holomorphic geometry"
15:15-16:15 Mark Haskins (Imperial College, London), "Smoothing isolated conical singularities of special Lagrangian n-folds"
16:30-17:30 Markus Schmies (TU Berlin), "Computational methods for Riemann surfaces and helicoids with handles"

Wednesday 25 January, 16:30: Noboru Nakayama (RIMS, Kyoto), "Classification of log del Pezzo surface of index two"

Friday 20 January, 16:00: Ben MacReynolds (University of Texas), "Constructing isospectral manifolds"

Friday 13 January, 16:00 : Dusan Repovs (University of Ljubljana) "Approximating maps of codimension one spheres by embeddings"

2005

Thursday 22 December, 13:00 : Rama Mishra (Indian Inst. Tech. Delhi), "Polynomial knots and a nice energy function"

Friday 16 December, 16:00 : Kouki Itoh (Kyoto), "A naive extension of Aomoto's twisted homology and de Rham cohomology theory"

Friday 9 December, 16:00 : Sergei Ketov (TMU), "Non-anticommutative deformation of complex geometry"

Wednesday 7 December, 16:30 : Takeshi Kajiwara (Tohoku University), "Tropical geometry and toric geometry"

Friday 2 December, 16:00 : Keiichi Sakai (Tokyo University), "Bott-Taubes construction for the space of framed embeddings R^1 to R^n "

Wednesday 30 November, 16:30 : Yasuharu Amitani (Waseda), "Projective manifolds containing 5-sheeted covers of projective space as hyperplane sections"

Friday 25 November, 16:00 : Yuichi Kabaya (Tokyo Institute of Technology), "Hyperbolic manifolds and the pre-Bloch group"

Friday 18 November, 16:00 : G. Fujita (Tokyo University), "Some properties of real conformal blocks"

Friday 11 November, 16:00 : Atsushi Fujioka (Hitotsubashi), "Motions of curves and their discretization"

Thursday 10 November, 16:00: John Rawnsley (Warwick), "Compact homogeneous symplectic manifolds"

Thursday 10 November, 14:00 : Toshiaki Kori (Waseda), "Prequantization of the moduli spaces of flat connections on four manifolds" (Mathematical Analysis Seminar)

Wednesday 2 November, 16:30: Takuro Abe (Kyoto), "The Stability of A_2-type arrangements"

Friday 28 October, 16:00 : Max Neumann (UNAM, Mexico and TMU), "Lengths and intersections of geodesics on surfaces"

Thursday 20 October, 14:00 : H. Sasahira (Tokyo University), "The spin structure of instanton moduli space" (Mathematical Analysis Seminar)

Friday 14 October, 16:00 : Satoru Saito (TMU), "The nature of manifolds of periodic points for higher dimensional integrable maps"

Thursday 13 October, 14:00 : Hideki Omori (Tokyo University of Science), "Deformation theory of algebraic representations" (Mathematical Analysis Seminar)

Tuesday 11 October, 11:00 : Robert Sinclair (Ryukyu University), "Experimental Mathematics" (talk given in conjunction with Computing Geodesic Curves: Computational Geometry with Maple, see below)

Friday 7 October, 16:00 : Masaki Tsukamoto (Kyoto University), "Infinite energy gauge theory"

Friday 15 July, 16:00 : Takashi Sakai (TMU), "Transfer principle in integral geometry"

Friday 17 June, 16:00 : Ser Peow Tan (National University of Singapore), "SL(2,C) characters of the one-holed torus"

Friday 10 June, 16:00 : Atsushi Tomoda (Keio), "On the splitting principle for bundle gerbe modules"

Friday 3 June, 16:00 : Hiroo Tokunaga (TMU), "Introduction to Galois coverings"

Friday 20 May, 16:00: Emma Previato (Boston University), "Differential equations integrable by algebraic geometry: a survey of methods and problems"

Friday 13 May, 16:00 : Yoshinobu Kamishima (TMU), "Cusp cross-sections of hyperbolic orbifolds by Heisenberg nilmanifolds "

Friday 6 May, 16:15 : Jun Ohara (TMU), "Conformal geometry for knots and links (joint work with R. Langevin)"

Friday 22 April, 16:15: Kokoro Tanaka (Tokyo University), "Khovanov-Jacobsson numbers of surface-knots and their extension"

Wednesday 13 April, 16:00: Masumi Odagiri (TMU), "Tropical algebraic geometry(after Speyer and Sturmfels)"